Sigara ve Zararları
13 Ekim 2019

Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorundur da. Sigara içinde en tehlikelileri arsenik (fare zehiri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000’in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Sonuç olarak akciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır.

Ülkemizde 1 Mart- 7 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası süresince toplumda alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı ve bağımlılık yapan madde kullanımını engellemek için farkındalık oluşturmak ve Yeşilay’ı desteklemek adına çeşitli  faaliyetler gerçekleştirerek sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olabilmek gerekmektedir.

Destekleyici faaliyetler kapsamında kurumumuza düşen hem çalışanlarımızı hem de halkı bilinçlendirmek olduğundan; Beylikdüzü Devlet Hastanesi olarak 2019 Yılı Hasta Okulu Programı kapsamında 06.03.2019 tarihinde  Konferans Salonunda Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Tuncay Güler tarafından Sigara ve Zararları konulu eğitim yapılmıştır. Eğitimimize hasta, hasta yakınları, Gebe Okuluna eğitim için gelen gebeler, hastane çalışanlarımız  ve  stajyer öğrencilerimiz, Ayrıca eğitim esnasında hastanemizde bulunan Sanatcı Neşe Karaböcek  de eğitimimize katılım sağlamıştır.Etkinliğe ait  katılım görselleri ektedir.