Davranışsal Bağımlılık Polikliniği
04 Aralık 2019

Son 20 yıl öncesine kadar bağımlılık kavramı alkol ve madde ile birlikte anılmaktaydı. Gelişen teknoloji ve tüketim toplumu beraberinde alkol ve madde bağımlılığı dışında diğer bağımlılık türlerini de gündeme getirmiştir. Internet kullanımının vazgeçilmez olması, akıllı telefon kullanımı ile birlikte çevrimiçi olarak oyun, sanal sosyal aktiviteler ve diğer kullanımların artış göstermesi sonucunda internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve internet üzerinden kumar bağımlılıkları ortaya çıkmıştır. Bu bahsedilen bağımlılık türlerinin nörobiyolojik ve davranışsal özellikleri bilinen bağımlılık türleri ile benzerlik göstermektedir.

            Son yıllarda obezitenin tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermesi, obezitenin nedenlerine yönelik araştırmaların yapılmasına neden olmuştur. Obezitenin psikolojik nedenleri ve sonuçları araştırıldığında, bazı obezlerde yeme bağımlılığı olduğu belirlenmiştir. Beslenme ve maddelerin ödül merkezinde benzer biyolojik etkilere sahip olmaları, obezitesi olan bireylerle madde bağımlısı hastalarla benzer davranışsal özelliklere sahip olmaları, hayvan deneyleri ve genetik çalışmalarda bu benzerliklerin gösterilmiş olması, obezitenin gelişiminde yeme bağımlılığının olabileceği hipotezini desteklemektedir.

            Yukarda bahsedilen davranışsal bağımlılıklar (internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve yeme bağımlılığı) ile ilgili Beylikdüzü Devlet Hastanasinde18 yaş altına Salı ve Perşembe günleri 16:30-17:30 saatleri arası hizmet vermek üzere davranışsal bağımlılık polikliniği açılmıştır. Bu rahatsızlığa sahip yakınlarınızı hastanemiz psikiyatri polikliniğine danışma veya tedavi için yönlendirebilirsiniz.